عمومی

رامهرمز

رامهرمز

رامهرمز کجاست؟

 

 

شهرستان رامهرمز از شهرستانهای خوزستان با ۴۲۵۷ کیلومتر مربع مساحت در جنوب غربی ایران واقع شده که از شمال به شهرستان ایذه و مسجد سلیمان،از خاور به استان کهگیلویه و بویر احمد،از باختر به شهرستان اهواز و از جنوب به شهرستان بندر ماهشهر محدود است.این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری منحصر بفرد است که در نوشته جاذبه های گردشگری رامهرمز بصورت کامل توضیح دادیم.

مرکز آن شهر رامهرمز که با ۷/۳ کیلومتر مربع مساحت در ۱۰۰ کیلومتری خاور اهواز بین ۳۱ درجه و ۱۶ دقیقه پهنای شمالی و ۴۹ درجه و ۳۷ دقیقه درازای خاوری نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا ۱۶۰ متر است.آب و هوای رامهرمز گرم بوده و رودخانه جراحی از خاور رامهرمز می گذرد.این شهرستان در سال ۱۳۸۵ جمعیتی بالغ بر ۱۲۳۴۶۲ نفر را که در ۲۵۷۲۳ خانوار میزیستند را در خود جای داده است

مشخصات جغرافیایی رامهرمز:

این شهرستان در شرق استان خوزستان واقع شده‌است، که از شمال به شهرستان باغملک و شهرستان ایذه و شهرستان هفتگل، از شرق به شهرستان بهبهان، استان کهگیلویه و بویراحمد، از غرب به شهرستان اهواز، و از جنوب به شهرستان رامشیر محدود است. بلندی آن از سطح دریا ۱۶۰ متر و فاصله هوایی آن تا تهران ۵۲۲ کیلومتر و فاصله زمینی آن تا پایتخت، معادل ۱۰۰۸ کیلومتر می‌باشد. فاصله زمینی رامهرمز تا اهواز ۱۰۰ کیلومتر، تا شوشتر ۹۶ کیلومتر، تا باغملک ۶۰ کیلومتر و تا ایذه ۱۰۰ کیلومتر است. آب و هوای رامهرمز گرم است، که در تابستان تا ۵۳ درجه و در زمستان تا ۱۰ درجه سانتی گراد حرارات دارد. رودخانه جراحی از شرق این شهر می‌گذرد.

شهر رامهُرمُز در استان خوزستان ایران و شهرستان رامهرمز قرار گرفته‌است.رامهرمز نام شهری از بناهای هرمز پادشاه ساسانی در حوالی شوشتر است که در قدیم به آن «سمنگان» می‌گفته‌اند که آن را ساده کرده، “roomez” و منسوب به آن جا را “roomezi” می‌گویند.

رامهرمز بعد از شوش دومین شهر استان می‌باشد که طبق نظر تاریخدانان پایتخت ایران بوده‌است. یاقوت حموی می‌گوید که رامهرمز متشکل از دو کلمه رام (shahr) و هرمز (نام یکی از خسروان ساسانی) بوده‌است. برخی می‌گویند رامهرمز نامی کوتاه شده از رامهرمزاردشیر بوده و این شهری است نام دار در خوزستان و عامه مردم خوزستان این شهر را roomez گویند. برخی نیز گفته‌اند به دلیل بنا شدن شهر رامهرمز در دوره هرمز ساسانی نام این شهر رامهرمز شده‌است.

در جغرافیای تاریخی قدمت خوزستان را بیش از ۶۰۰۰ سال می‌دانند و پیدایش قدیمی‌ترین تمدن بشری در شوش مشخص گردیده و در دوران هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان نه تنها بر عظمت منطقه افزوده گشت بلکه شهرهایی نیز در آن دوران ایجاد شده که بدون شک رامهرمز یکی از آن شهرهابوده‌است.

ویرانه‌های «اسک» بین راه رامهرمز و ارجان در راه بهبهان و ویرانه‌های «طاق نصرت» به جای مانده از دوره ساسانی در شهر رامهرمز، گذشته پرشکوه تاریخی آن را نشان می‌دهد. در قرن ۴ هـ. ق رامهرمز به سبب کرم ابریشمی که در آن به عمل می‌آمد و به دیگر نقاط صادر می‌شد شهرت جهانی داشت کتابخانه فرقه معتزله دراین شهر بوده‌است.

رامهرمز از جمله شهرهای خوزستان است که به دلیل موقعیت خاص خود از دوران باستان مورد توجه پادشاهان بوده است. کشف قصری عیلامی در رامهرمز قدمت آن را به دوران عیلام میرساند.  در دوره ساسانی رامهرمز از جمله شهرهایی بود که پادشاهان ساسانی به آن توجه خاص داشته و مرکز ضرب سکه بوده است.  موقعیت ارتباطی آن سبب شد که در دوران اسلامی نیز مورد توجه قرار گیرد.  حضور خوارج، زنگیان، صفاریان و پس از آن آلبویه بیانگر این مسئله است.

در دوران آلبویه این شهر به صورت یکی از برزگترین انبار غله ایران در آمده، بدلیل عمران آبادانی در آن از نظر فرهنگی نیز رشد قابل توجهی داشت.  بطوریکه علما و دانشمندان از جمله ابن خلاد رامهرمزی در این شهر رشد و نمو نمودند این شهر تا پایان قرن هشتم نیز رونق خود را حفظ کرد و حتی در این دوره از جمله صادر کنندگان پارچه های ابریشمی بود.  در دوران صفویه حضور مشعشعیان و افشارها سبب شد که از طرف دولت صفوی این شهر مورد حمله قرار گیرد. در دوران افشاریه و زندیه بدلیل شورشهایی که در خوزستان علیه حکومت مرکزی صورت گرفت. این شهر نیز تحت تاثیر حوادث این دوره قرار داشت.

عقب ماندگی، ویرانی و سقوط این شهر از زمانی آغاز شد که حکومت قاجار برای سرکوب شورش خوانین بختیاری حملات متعددی به خوزستان و شهر رامهرمز داشت.

از جمله آثار مهم این شهرستان:

 • تَل برمی: تل برمی یا برمک در جنوب شهر رامهرمز و نزدیک آبادی کیمه قرار گرفته‌است که در آن مجسمه جانوران و سفالهای منقوش و همچنین اشیای مسین بدست آمده‌است.
 • آرامگاه هرمز ساسانی: در کنار یکی از خیابانهای اصلی شهر رامهرمز در باغ برده شور واقع است.
 • سد جره : بقایای مهم‌ترین سازه آبی تاریخی رامهرمز بوده که قدمت آن به دوره ساسانیان می‌رسد.
 • آرامگاه علمدار (آرامگاه سید میر صالح): قدمت این بنا به دوره سلجوقی می‌رسد.
 • عمارت صمیمی : یکی از زیباترین ساختمانهای دوره قاجاریه در رامهرمز است.
 • غار صیدون کبوتری
 • قلعه امیر مجاهد : این قلعه در زمان استقرار و سلطه خوانین بختیاری(کلانتر هرمزی) در منطقه رامهرمز در اواخر قاجاریه ساخته شده‌است.
 • قلعه یزدگرد
 • شهر مختارک
 • جوی آسیاب : قدمگاه امام جعفر صادق، حسینیه ارشاد، آسیاب‌های آبی
 • بُنه سهراب هم از اماکن تاریخی رامهرمز می‌باشد.

نقشه رامهرمز:

نقشه رامهرمز

 

شرایط اقلیمی رامهرمز:

ارتفاع این شهرستان نسبت به سطح تراز آب های آزاد ۲۰۰+ متر است و متوسط درجه حرارت در سال ۷/۲۳ درجه سانتی گراد و تعداد روزهای یخبندان تقریبا ۲ تا ۳ روز در سال می باشد.برای اطلاع از آخرین وضعیت اب هوای و اینکه بدانید رامهرمز بارندگی دارد از ادرس های زیر استفاده کنید.

 1. www.irimo.ir
 2. www.accuweather.com

در زمستان جهت حرکت بادها از خشکی به سمت دریا معمولا جهت حرکت بادها در این فصل با امتداد کوهها حالت عمودی دارد و همین وضع سبب شده که از وزش بادها در فصل زمستان کاسته شود. سرعت باد های موسمی زمستانی از یک تا سه متر در ثانیه می باشد، در تابستان جهت بادها از دریا به سوی خشکی بوده و چون مسیر حرکت بادها با امتدا کوهها مطابقت دارد لذا کوهها مانع وزش باد نمی شود و به همین علت است که در تابستان شدیدتر از زمستان است و سرعت آن در اواسط تابستان به ده متر در ثانیه می رسد.

هر چه از سمت شمال غربی به جنوب شرقی نزدیک تر شویم از شدت بارندگی کاسته شده و این امر با وزش بادهایی که از شمال غربی به جنوب شرقی می وزند مطابقت دارد و از مقدار رطوبت بادها به تدریج کاسته می شود. گاهی در فصل زمستان و خصوصا اوایل بهار بر اثر رطوبت تحولات سریع جوی بارانهای شدید کم دوام و همچنین تگرگ می بارد که معمولا به محصولات زیان می رساند.

قسمت شمال شهرستان به علت وجود رودخانه در دوران چهام زمین شناسی آبرفتهای فراوان برسطح فرسایش رسوبات دوران سوم بر جای مانده است که زمین های این شهرستان را بسیار حاصل خیز نموده است.

چون حالت کوهزایی آلپی در دوره میوسن صورت گرفته باعث تشکیل کوهها و چین خوردگی رسوبات گردیده تخمین زده می شود که رسوبات این دوره به دو هزار متر می رسد، لذا علت شوری و تلخی آب رودخانه و آب های زیرزمینی این ناحیه رسوبات گچی و نمکی دوره میوسن است در ضمن این کوهها چون در حوضه های نفتی قرار دارند دارای قیر و سایر مشتقات نفتی هستند. در تابستان به علت عبور رودخانه از این رسوبات قیر وچربی بر روی آب نمایان می شود.

 

از عمده ترین رودخانه های جاری در این شهرستان می توان:

 • ۱- رودخانه علاء
 • ۲- رودخانه مارون
 • ۳- رودخانه ابوالفارس را نام برد که نرسیده به بخش رامشیر از محل تلاقی آنها رودخانه بزرگ جراحی تشکیل و در بخش رامهرمز جاری خواهد شد.

ورزش رامهرمز:

جوانان این شهرستان از دیر باز علاقه فراوانی به ورزش فوتبال داشته و دارند و فوتبال محلات این شهرستان همیشه پرشور و حرارت برقرار شده که باعث پدید امدن بازیکنان بزرگ همچون آقایان صفر طلاوری، مهرداد کمائی،آرش افشین،عادل کلاه کج،علی چراغی و همچنین تیم های فوتبال فرهنگ رامهرمز،شاهین ،استقلال ،بهمئی  شده است.

این شهرستان به دلیل نزدیک بودن به رشته کوه زاگرس و داشتن کوه ها و مناطق مناسب همچون کوه کله قندی ،منطقه دژ گلی،کوه های مریخی مورد استقبال کوهنوردان قرار گرفته و باعث شکل گرفتن گروه های کوهنوردی از قبیل:

 • باشگاه کوهنوردی آیدین
 • گروه کوهنوردی سمنگان
 • گروه کوهنوردی کوه دوستان

در این شهرستان همینطور پویش سشنبه های بدون خودرو رامهرمز توسط دوچرخه سواران برگزار میشود که همین گواهی بر ظرفیت های ویژه دوچرخه سواری این شهرستان هست.در وزنه برداری اقای رضا دهدار از افتخار افرینان این شهرستان میباشد.

سشنبه های بدون خودرو رامهرمر گروه کوهنوردی سمنگان

 

فرهنگ و هنر رامهرمز:

شهرستان رامهرمز بطور کلی از یک بافت فرهنگی سنتی (روستائی و عشایری) تشکیل یافته و زبانهای رایج در آن لری، رامهرمز (رومزی)، دزفولی، شوشتری، بهبهانی، عربی و ترکی است و با اندک تفاوتی همگی در یک بافت فرهنگی قرار می گیرند.

اگر چه مسئله مسکن، لباس و زندگی آنان بعنوان یک فرهنگ عادی مطرح است ولی در قلمرو فرهنگ معنوی می توان به مسائل آداب و رسوم سنتی و دینی آنان از قبیل تعاون، ازدواج، عزاداری مراسم عمومی از برجستگیهای چشم گیر هر قوم بشمار می آید که تأثیر آن در منطقه محسوس و آگاهیهای عمومی و فرهنگی و معیشتی آنان نیز غالباً بهمان ترکیب قومی و عشیره ای باقی مانده است. از طرف دیگر مسئله مهم سابقه تشیع این شهرستان می باشد که به نوبه خود خدمات متعددی به تشیع و ترویج آن نموده است بطوری که سابقه آن به قرن سوم هجری می رسد.

در این شهرستان مقابر متعددی وجود دارد که به خاندان وحی منسوب و مردم شهر نیز به زیارت آنها می روند و برای برآورد شدن حاجات و نیازهای خود به آن مقابر متوسل شده و نذر و نیاز می کنند که در این رابطه می توان به مقبره سید محمد، علمدار، مرتضی علی، بی بی تاج و مزار حضرت اوریا اشاره کرد.

این شهرستان به دلیل قدمت تاریخی می بایست از آثار تاریخی برخوردار باشد ولی به دلیل کشمکشها و جنگهای فراوان که در شهر و نواحی خوزستان روی داده است بیشتر مراکز تاریخی از میان رفته و آثار باقی مانده که از آن جمله قلعه دا و دختر (مادر و دختر) که در شمال شرقی رامهرمز بالای کوه گچ که بیشتر آن ویران شده است می باشد و گویا این قلعه مربوط به قرن اول هجری می باشد.

آثار تاریخی و مهم ثبت شده در باغ خواجه خضر است که مربوط به قرن سوم هجری است و اکنون در موزه ایران باستان و غرفه آثار قرن سوم اسلامی نگهداری می شود.همچنین می توان به خرابه شهر قدیم، تل تالار، تل برمی، تپه های زرینی، قلعه شیخ ، طاق نصرت از آثار تاریخی و میراث فرهنگی اشاره کرد.

بنابراین این شهرستان همانگونه که در اقتصاد و سابقه تاریخی و دیگر جهات اهمیت بسیار داشته است همواره از حیات فرهنگی و معنوی والایی برخورداربوده است و دانشمندانی بسیار ، بزرگان و عالمان فراوان در این شهر اقامت داشته اند که می توان به زادگاه سلمان فارسی صحابه بزرگ پیامبر اشاره نمود

و برای اولین بار علم کلام در زمان ظهور اسلام در این شهرستان در کتابخانه بزرگ شهر (زمانیکه دو کتابخانه یکی در بین النهرین و دیگری در رامهرمز بوده) تدریس می شد و در عصر کنونی یکی از فقهای عالی مقام که در بین مردم نجف اشرف، خوزستان، اصفهان، تهران و دیگر بلاد اسلامی معروف بوده است حضرت آیت ا…. بهبهانی (قدس سره) اهل رامهرمز بوده است و دیگر مورخین دوره اسلام به نام ابومسلم ابراهیم عبداله بن مسلم گچی از اهالی پاگچی رامهرمز بوده است.

از گروه ها و انجمن های فعال در زمینه فرهنگی و هنری شهر رامهرمز می توان به:

 • انجمن شعر و داستان: در روزهای سشنبه مکان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در فلکه ارشاد
 • انجمن شاهنامه خوانی: در روزهای دوشنبه مکان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در فلکه ارشاد

کوزه گری هنرهای دستی

مشاهیر و فرزانگان رامهرمز:

شهرستان رامهرمز همانگونه که از نظر تاریخی و دیگر جهات اهمیت بسیاری داشته همواره از یک حیات فرهنگی و معنوی والایی برخوردار بوده است و دانشمندان، بزرگان و علماء فراوان در این شهر اقامت داشته اند که می توان به زادگاه صحابه پیامبر اسلام(ص) سلمان فارسی اشاره کرد.

بزرگان و فرزانگان بسیاری از این شهر برخاسته و یا در آن بسر می برند از جمله:

 • ابو یحیی زکریا محمد رامهرمزی
 • ابو عبد اله رامهرمزی
 • ابن خلاد رامهرمزی
 • ابو محمد حسن بن سهلان رامهرمزی
 • ناخدا بزرگ پور شهریار رامهرمزی
 • ابو عمر وساهل بن موسی بن بختری رامهرمزی
 • ابو عاصم عبدالسلام بن احمد رامهرمزی
 • عبدالوهاب بن رواحه رامهرمزی
 • ابو عبد اله محمد بن عبداله رامهرمزی
 • ابو طاهر بن احمد بن فضل رامهرمزی اربقی
 • قاضی ابو علی محسن بن علی
 • ابن مفرغ
 • ابو مریم حنفی
 • دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی
 • پروفسور عاصفی
 • دکتر نور افروز
 • حاج حیدر بهمنی
 • هوشنگ کمائی
 • دکتر شهرام پیامی
 • استاد منوچهر دهقان

که از رجال سیاسی،علمی،مذهبی،فرهنگی این شهرستان بشمار می آیند.

نماینده شهرستان رامهرمز:

ابراهیم متینیان نماینده مجلس رامهرمز    جناب آقای ابراهیم متینیان

فرماندار شهرستان رامهرمز: جناب اقای آرش قنبری

شهردار شهرستان رامهرمز: جناب اقای حسین صفری

امام جمعه شهرستان رامهرمز: حجت السلام اسماعیل موسوی

آدرس پایگاه خبری رامهرمز:

www.ramhormoznews.ir

لیست پزشکان رامهرمز و آدرس و تلفن نوبت دهی:

پزشک یاب

تلفن و آدرس ادارات دولتی شهرستان رامهرمز:

ردیف نام اداره تلفن اداره نشانی
۱ آموزش و پروش ۲۲۳۲۶۹۰-۳۰۵۴ امیرکبیر
۲ آب و فاضلاب شهری ۱۸-۲۲۲۳۰۱۷ طالقانی غربی
۳ آب و فاضلاب روستائی ۲۲۲۵۱۰۰ میدان سیلو کمربندی
۴ امورآب شمالشرق ۲۲۲۹۱۷۰ میدان سیلو
۵ اداره امور ورزش و جوانان ۳۰۵۲-۳۵۴۷ خ انقلاب
۶ اداره صنعت، معدن و تجارت ۲۲۲۷۱۵۱ خ ولیعصر
۷ اداره اطلاعات ۲۲۲۲۰۲۰ بلوار رزمندگان
۸ اداره بیمه سلامت ۲۲۲۶۴۵۵ بلوار بسیج
۹ اداره غله ۲۲۲۳۰۸۴ خ ولیعصر
۱۰ اوقاف و امور خیریه ۲۲۳۱۰۹۹ بلوار معلم
۱۱ امور عشایر ۲۲۲۳۰۳۳ میدان سیلو
۱۲ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۲۲۲۰۱۵ میدان ارشاد
۱۳ امور اقتصادی و دارایی ۷-۲۲۲۳۰۰۶ خ پیروزی
۱۴ بانک تجارت ۲۲۲۹۸۴۱ خ طالقانی غربی
۱۵ بانک مسکن ۲۲۲۳۳۲۷ خ طالقانی غربی
۱۶ بانک سپه ۲۲۲۳۱۲۲ خ امام
۱۷ بانک صادرات استان ۲۲۲۱۳۶۳ خ امام
۱۸ بانک رفاه کارگران ۲۲۲۳۰۵۹ خ منتظری
۱۹ بانک کشاورزی ۲۲۲۳۰۶۸ خ منتظری
۲۰ بانک ملت ۲۲۲۵۷۰۰ خ ولیعصر
۲۱ بانک ملی ایران ۲۲۲۲۰۷۵ میدان آزادی
۲۲ برق ۱۳-۲۲۲۹۶۱۲ میدان بسیج خ ابوذر
۲۳ بهزیستی ۲۲۳۲۲۰۰ خ ولیعصر
۲۴ بنیاد مسکن ۳۰۳۵-۲۲۲۳۰۳۴ خ پاسداران
۲۵ بنیاد شهیدوامور ایثارگران ۲۲۲۷۲۳۵ بلوار سلمان فارسی

 

 

ردیف نام اداره تلفن اداره نشانی
۵۱ پخش فرآورده های نفتی ۴۲۱۱-۳۰۲۵ خ پاسداران
۵۲ شهرداری ۲۰۶۰-۲۲۲۹۰۴۰ خ شهید چراغ زاده
۵۳ شورای اسلامی شهر ۲۲۲۵۲۲۰ خ منتظری
۵۴ شورای بخش مرکزی فرمانداری
۵۵ صندوق مهر امام رضا(ع) ۲۲۳۵۵۴۰ بلوار بسیج
۵۶ صدا و سیما ۲۲۲۲۷۲۶ شهرداری
۵۷ عتبات عالیات فرمانداری
۵۸ فنی و حرفه ای ۵۵۷۰-۲۲۲۱۴۶۱ جاده اهواز
۵۹ کمیته امدادامام ۳۹۲۲-۲۲۲۳۰۳۹ میدان بسیج
۶۰ کانون پرورش فکری ۲۲۲۳۰۴۲ خ امام
۶۱ گردان بسیج امام حسین ۲۲۵۶۳۸۵ خ پاسداران
۶۲ مخابرات ۱۲-۲۲۲۳۰۱۱ خ انقلاب
۶۳ میراث فرهنگی، ۲۲۲۲۳۲۵ کیمه
۶۴ محیط زیست ۲۲۲۲۰۸۲ میدان الغدیر
۶۵ منابع طبیعی ۲۲۲۴۹۲۰ میدان سیلو
۶۶ مؤسسه کیهان ۲۲۲۴۹۱۵ بلوار سلمان فارسی
۶۷ مؤسسه اطلاعات —– خ منتظری
۶۸ مجمع امور صنفی ۲۲۳۷۷۴۴ خ طالقانی غربی
۶۹ نیروی انتظامی ۹۱۰۰-۳۰۶۶ خ پیروزی
۷۰ نمایندگی صدا و سیما ۲۲۲۷۰۷۱ —-
۷۱ هواشناسی ۲۲۲۲۰۷۸ بلوار سلمان فارسی
۷۲ هلال احمر ۲۲۲۲۰۱۲ خ ولیعصر
۷۳ راهنمایی و رانندگی ۲۲۲۱۹۴۰ خ منتظری

 

کد شعبه و تلفن بانک های شهرستان رامهرمز:

ردیف                             نام بانک           تلفن مستقیم                    کد شعبه
۱  انصار   ۲۲۲۰۸۰۲  2119
۲  آینده  ۲۲۲۰۳۹۱
۳  پست بانک  ۲۲۲۸۱۲۰  1764
۴  تجارت  ۲۲۲۹۸۴۱  10330
۵  رفاه کارگران  ۲۲۲۳۰۵۹  406
۶  سپه  ۲۲۲۳۱۲۲  274
۷  سینا  ۲۲۲۷۲۲۰  281
۸  صادرات  ۲۲۲۱۳۶۳  216
۹  فردوسی ( موسسه مالی)  ۲۲۳۹۶۷۵
۱۰  قرض الحسنه مهر ایران  ۲۲۲۹۶۲۰  4006
۱۱  قوامین  ۲۲۲۰۶۷۵  6278
۱۲  کشاورزی  ۲۲۲۳۰۶۸  1751
۱۳  مسکن  ۲۲۲۳۳۲۷  1521
۱۴  ملت  ۲۲۲۵۷۰۰  32425
۱۵  ملی  ۲۲۲۲۰۷۵  6741
۱۶  مهر بسجیان  ۲۲۲۶۹۶۰

www.rmz1.ir

1

4 دیدگاه در “رامهرمز

 1. سهیلا گفت:

  بسیار مفید

  1. bzd74 گفت:

   سپاس

 2. مهسا گفت:

  kheyli kamel bod

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *